Kako da budete sigurni da u telefonu nemate špijunski softver
Koristeći izraelsku tehnologiju “Cellebrite”, srpska BIA otključavala je telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program “NoviSpy”, naveo je u svom izveštaju Amensty international. Kako se to radi, otkriva za N1 Hadžib Salkić, sudski veštak za informacione tehnologije.
„Cellebrite zapravo uspostavlja konekciju sa telefonom, uzme se telefon poveže se sa njim, a najviše se koristi da se otključa telefon. Sve drugo se može raditi i peške ali bi u tom slučaju bilo potrebno 10-tak sati. Međutim koristeći Cellebrite program sve traje kraće“, rekao je u emisiji Neswnigt Hadžib Salkić, sudski veštak za informacione tehnologije.
Ipak, koliko će vremena biti potrebno organima reda, kaže Salkić, zavisi i od toga šta se „uzima“ iz telefona i koliko memorije on ima.
„Cellebrite proizvodi i uređaj i softver. Jako je skup i sve košta više od 20 hiljada evra. Ukoliko ga zatražite i kupite možete ga koristiti samo ako imate zahtev od suda ili tužioca za veštačenje“, navodi Salkić i dodaje:
„Osoba kojoj se takav uređaj instalira mora da bude obaveštena o tome ili onaj ko to radi mora da ima nalog suda ili tužilaštva. Najčešće se od vlasnika traži da instalira špijunski softver kada je reč o krivičnom delu. U tom slučaju mora biti angažovan i veštak“.
On navodi i da postoji dosta špijunskih softvera, ali da je „Spy“ dobar za praćenje.
„On je dobar za praćenje, može se pratiti video, lokacija vlasnika i preko njega se čuje dosta zvukova“, navodi Salkić.
Ipak, kako ističe, mobilni telefon je privatna stvar pa se mogu primetiti neke stvari.
„Na primer i kada se opcija hajd uljuči ali pri radu osećate da vam se telefon greje možete posumnjati da je u pitanju je neka pozadinska radnja. I to je sve što tako može da vidi. Ako želite da saznate imate li neki špijunski softver morate se obratiti veštacima“, kaže on.
Ipak navodi i kako biti siguran da softvera nema.
„Ukoliko ste bili privedeni, na razgovoru i bez svog telefona najbolje je da po izlasku telefon restujete na fabrička podešavanja. Tako ćete biti bićete sigurni da u njemu više nema ničega“, zaključuje Hadžib Salkić, sudski veštak za informacione tehnologije.
Podsećamo, Amnesti internešenal je u izveštaju „Digitalni zatvor: Prismotra i gušenje civilnog društva u Srbiji“ izvestio da je Srbija je paradigma sistema u kojem vlasti koriste tehnologiju za prisluškivanje i špijuniranje i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole usmerene na civilno društvo. U izveštaju se, između ostalog, i pominje da srpski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške, a nabavljen je preko Agencije UN za projektne usluge (UNOPS).
Izvor: N1
BIA i MUP su demantovali navode iz izvešataja Amnesti internešenala.
Deli ovaj sadržaj:
Post Comment