Bol u peti

Bol u peti

Bol u peti je česta pojava u kojoj nošenje sopstvene težine prilikom hoda izaziva bol u peti. Postoje dve razlicite kategorije bola u peti.

Prvi je prouzrokovan preteranim naporom kojim je opterećena odrežena tačka stopala pa prouzrokuje njenu ranjivost. Ovo stanje se najčešce naziva „sindrom bolne pete“ a može biti izazvan cipelama sa previsokom štiklom, stanjenom elastičnog jastučića pete ili usled iznenadnog povećanja aktivnosti

Planetarni fascitis je česta diagnoza uzroka bola u peti. Plantarna fascija je trouglasta, čvrsta ploča vezivnog tkiva koja ide od kvrge petne kosti ka prstima, grana se u pet izdanaka koji pokrivaju tetive mišića fleksora i završavaju na prstima. Do skoro se smatralo da usled preteranog trčanja, skakanja dolazi do zapaljenja planetarne fascije a sada je utvrdeno da se ipak radi o degenerativnom procesu.

Bol se javlja u predelu petne kvrge, najcešće ja najjači posle ustajanja (prodoran, snažan bol), ili prilikom započinjanja trčanja, posle ustajanja, posle dugog sedenja, bol se smanjuje posle desetak koraka. Lečenje zavisi od uzroka , ako je uzrok nastanka spušteno ili udubljeno stopalo, ili pak valgus položaj pete tada se odmah prepisuju adekvatni ortopedski ulošci. Ukoliko je uzrok preterana napetost Ahilove tetive, tada se prepisuju vežbe istezanja muskulature potkolenice i Ahilove tetive.

Petni trn

Calcar calcanei je izbočenje na petnoj kosti najčešce prema dole, smatra se da je to reaktivno stvaranje kosti usled hroničnog mehaničkog preopterećenja.Javlja se češce kod starijih osoba i osoba koji zbog profesije kojom se bave puno stoje. Karakteriše ga jak bol u sredini pete, koji ne dopušta opterećenje pete. Terapija se sastoji u smirivanju zapaljenja (mirovanjem, oblozima) i nošenje ortopedskih uložaka koji imaju otvor ispod pete.

Haglundova peta (petna kost ima izbočen zadnji i gornji deo), glavni simptom je bol u peti koji se pojačava tokom aktivnost, peta je kvrgava, otečena, izbočena. Na bolno mesto treba stavljati led nekoliko puta tokom dana, promeniti obuću koja treba da ima više štikle za 1 do 2 cm od onih koje uobičajeno nosite kako bi se smanjio pritisak na Ahilovu tetivu.

U svim slučajevima bola u peti bez obzira na uzrok preporučuje se obuća sa mekim i savitljivim đonom gde štikla kod muškaraca ne bi trebala da bude viša od 3 a kod žena 4 cm.

Deli ovaj sadržaj:

Ćao! Ja sam Lela i instruktorka sam Fitnessa. Prati me i čitaj kosrisne savete na sajtu TELO JE SVE! Volite svoje telo!

Post Comment