5 načina da se izvučete iz kolotečine hrane i ponovo se uzbudite zbog svojih obroka

Ako ste se osećali loše u vezi sa svojim menijem, isprobajte ove male, ukusne promene.

Piletina: To je ono što je za večeru … ponovo. Salata: Ponovo je sa strane… Jogurt: To je vaš brzi radni doručak … ponovo.

Izvor: www.self.com
Foto: istockphoto

Svi smo bili tamo: pronašli smo obrok ili užinu koji nam se dopada, a zatim ga jeli u ponavljanju. A postoje i očigledne prednosti doslednog menija: hrana koja ide do hrane može učiniti kupovinu namirnica i obrok manje stresnim, posebno kada ste ograničeni vremenom ili previše iscrpljeni da biste donosili odluke. Ali ako vam je pogodnost jedina motivacija, možda ćete propustiti da dobijete širok spektar hranljivih materija – i malo zabave.

Hrana služi većoj svrsi od obezbeđivanja ugljenih hidrata za energiju, proteina za mišiće i vlakana za varenje. „Hrana nije samo gorivo; nisu samo makro i mikronutrijenti“, kaže za SELF Nicole Rodriguez, RD, nutricionista iz Njujorka. „Hrana je porodična sećanja; to je naša kultura. Ako se ne radujete obroku, to može uticati na vaše raspoloženje i takođe vas može sprečiti da jedete na način da se osećate siti, zadovoljni i puni energije“, kaže Rodrigez.

Naravno, neraznovrsna ishrana takođe može biti… dosadna, a ako je vaša reakcija na frižider „Uf, ne opet to“, možda ćete verovatnije naručiti. Ponekad je to plus (pogledajte dole), ali često kuvanje kod kuće može vam pomoći da jedete širi spektar namirnica i da imate uravnoteženiju ishranu u celini, pokazuju istraživanja – i često je jeftinije.

Osećate se kao da ste u nevolji sa hranom i žudite za raznovrsnošću? Evo pet stvari koje možete da uradite da biste se izvukli iz toga i ponovo uživali (ne, zaista uživali) u svojim obrocima.

Napravite jedno malo podešavanje—ili nekoliko, ako ste za to

Učenje novog recepta može biti zabavno i ukusno, ali izlazak iz zone udobnosti u kuhinji ne zahteva drastične mere. „Pratite isti obrazac obroka koji obično radite, ali promenite jednu ili dve stvari“, predlaže Rodrigez. Na primer, ako često jedete piletinu, smeđi pirinač i brokoli, možda zamenite piletinu šniclom od peciva, ispecite nekoliko jaja ili bacite komade lososa u fritezu. Ili možete da se poigrate sa porcijom povrća, zamenjujući brokoli za sot spanać ili pečene mini paprike. Taj smeđi pirinač? Neka bude divlji pirinač, kinoa ili farro – razumete poentu.

Možete eksperimentisati sa zamenom jedne, dve ili svih stavki u vašem pouzdanom ručku, večeri ili doručku (promena vrste voća u posudi za ovsene pahuljice ili jogurta je još jedna jednostavna nadogradnja). Bez obzira na to koliko modifikacija napravite, ova podešavanja su „jednostavan način da iskusite različite ukuse i svom telu date različite mikronutrijente“, kaže Rodriguez.

Dajte „oreolima zdravlja“ bočno oko

Određene namirnice, kao što su spanać i kelj, poznate su po svojim nutritivnim prednostima — i to zasluženo! — ali može biti teško gledati dalje od onoga što nam je rečeno da je „najzdravija“ hrana za nas. „Ponekad se pomisli da je kelj dobar za mene, pa bi trebalo da jedem kelj. Ali ako ne volite kelj ili niste raspoloženi za njega, postoji čitava porodica rasastoga povrća koje biste mogli da istražujete i uživate. Nije kelj ili ništa”, kaže Rodrigez.

„Prepoznavanje da postoji prostor za različite preferencije ukusa u domenu zdravlja može vam pomoći da se izvučete iz kolotečine hrane“, dodaje ona. Da bi deprogramirala ovaj „zdravstveni oreol“ način razmišljanja, ona preporučuje da odbacite ono što „treba“ da jedete i da izaberete ono u čemu uživate. Ako je to puter od kikirikija umesto putera od badema, idite na to. Ako je to obična ajsberg salata u salati, više snage za vas. Ako je u pitanju beli pirinač, udubite se: „Život ima više od smeđeg pirinča – možemo imati različita zrna,“ kaže Rodrigez.

Napravite svoje činije

Obroci u stilu zdjele na mestima kao što su Cava, Chipotle i Sveetgreen su posebno odlični za razbijanje ruta jer unose različite teksture i sastojke visokog ukusa (kao što su kiseli crveni luk, masline i salsa) u mešavinu. Za inspiraciju, Rodrigez preporučuje da svratite u jedan od ovih restorana brze ležernosti i isprobate novu hranu, bilo da je to protein, pasulj, povrće ili preliv. Ako otkrijete kombinaciju koju volite, možete da ponovite neke od istih zabavnih ukusa kod kuće. „Volim da napravim činiju kao što je ova: uzmite pasulj, uberite zeleno lisnato, dodajte protein, ubacite još nekoliko povrća i prelijte nečim zabavnim — poput ljutog sosa ili trakica od tortilje — i onda ste gotovi“, kaže ona.

Pravljenje činija kod kuće je jednostavan način da redovno rotirate svoj meni jer možete da održite bazu prilično doslednom (poput prolećne mešavine i slanutka, na primer), a zatim pomešajte i uskladite druge sastojke da biste napravili ono što izgleda kao svež obrok, dodaje Rodrigez. Osim toga, lako ih je pripremiti unapred: možete kupiti prethodno oprano zelje, zamrznuta cela zrna i kesice iseckane šargarepe, na primer. Takođe možete unapred isprati konzervu pasulja ili iseckati krastavce i nabaviti prikladne prelive kao što su masline u teglama, sušeni paradajz, pečene crvene paprike, seckani sir i izmrvljena feta. „Jedan od ključeva za izlazak iz kolotečine je da to učinite što je lakše moguće“, kaže Rodrigez.

Dajte novi život ostacima

Sinoć si večerao pileće ćevape i, sedeći sada u frižideru, oni su te nekako mučili. Totalno dobro. Pokušajte da svoje ostatke pretvorite u nešto sasvim drugo, predlaže Rodriguez. Na primer, možete baciti piletinu u paradajz sos kao lak, zasitan preliv za testeninu. Takođe možete da kuvate ostatke mesa i povrća u fritaji, umutite ih sa jajima za takose za doručak ili ih stavite između dve tortilje za ukusnu kesadilju.

A oni mekici za piletinu koje ste napravili u fritezi? Razmislite o tome da ih ponovo zagrejete i bacite na tostirani smrznuti vafli da biste napravili klasik udobne hrane (znate onu). Podsećanje da hrana za doručak ne mora da se jede samo za doručak i da hrana za večeru nije samo za veče, takođe može pomoći da otvorite svoje mogućnosti, kaže ona.

Prihvatite „zabavnu“ hranu

„Veoma sam tim „nikada ne preskačite desert ako ga žudite“, kaže Rodrigez. „Kada se osećate uskraćeno ili kao da ne bi trebalo da jedete ovo ili ono, postoji veća šansa da nećete osećati da kontrolišete svoju ishranu kada se nađete ispred te hrane. Štaviše, hrana koja je manje nutritivno gusta — gnjecavi kolačići sa komadićima čokolade, hrskavi pomfrit, velika kugla sladoleda na kornetu za vafle — nisu samo dodatne kalorije. „Ovo su hrana za koju se često povezujemo“, kaže ona.

Isto tako, zabavna hrana koja hrani vašu dušu može biti ona u kojoj ste uživali od detinjstva ili je važan deo vaše kulture. Izlazak iz kolotečine sa hranom može značiti prihvatanje novog pogleda na to šta jedenje za dobrobit znači – i prepoznavanje da se radi i o jedenju hrane koja vas čini srećnim.

Lela Fitness

Ćao! Ja sam Lela i instruktorka sam Fitnessa. Prati me i čitaj kosrisne savete na sajtu TELO JE SVE! Volite svoje telo!

Post Comment