Ako ne pojedete sve iz tanjira, plaćate kaznu

Bacanje hrane

U sklopu nastojanja da spreče bacanje hrane, brojni azijski restorani u Nemačkoj počeli su da naplaćuju kazne gostima koji „ne oližu tanjire“.

Restorateri onima koji poručuju ili uzimaju sa „švedskog stola“ više nego što mogu da pojedu naplaćuju račun za evro do dva veći. Nemci inače vode računa o razvrstavanju otpada ali ne brinu mnogo šta bacaju pa se svakodnevno baci i više od 200 grama hrane po stanovniku.

Suši i gril restoran Juki (Yuoki) u Štutgartu, u nemačkoj pokrajini Baden-Virtemberg, gostima koji ne završe obrok naplaćuje evro. Posetioci koji se odluče za ponuđeni „Probaj 120“ (Taste 120) mogu dva sata da jedu koliko i šta žele sa ponuđenog „švedskog stola“. Međutim, ako njihov tanjir na kraju ne bude čist, platiće kaznu.

„To se zove ‘sve što možeš da pojedeš’ a ne ‘sve što možeš da natrpaš“, objašnjava vlasnik restorana Guju Luan (Guoyu) koji je u poslu više od 20 godina i dobro su mu poznate gomile hrane koje završavaju u otpadu.

„Kao restorater ne želiš da uznemiravaš goste. Međutim, neki od njih ne shvataju sistem ‘pojedi koliko možeš’ kako treba“ , dodaje vlasnik Jukia, preneo je sajt thelocal.de.

Istovremeno japanski restoran Okini u Diseldorfu, glavnom gradu Severne Rajne-Vestfalije, naplaćuje evro onima koji ostave hladnu hranu a dva evra onima koji ostave topli obrok u tanjiru.

Na vebsajtu tog restorana gostima savetuju da „naručuju onoliko koliko mogu da pojedu“.

I kinesko-mongolski restoran Himalaja (Himalaya) u gradu Mendenu, takođe u pokrajini Severna Rajna-Vestfalija, kažnjava one koji bacaju hranu. Osoblje tog restorana uvećava račun za dva evra po tanjiru na kome ostane više od 100 grama hrane.

Iako Nemci pažljivo razvrstavaju otpad, nisu baš preterano pažljivi kada je reč o tome šta bacaju, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Štutgartu urađeno za Savezno ministarstvo za potrošačka pitanja.

Svaki Nemac baci u proseku 225 grama hrane dnevno, od čega je samo trećina stvarno za bacanje. Istraživanje je pokazalo i da svaki građanin Nemačke godišnje baci hranu u vrednosti od oko 235 evra.

Šemama koje primenjuju restorateri ne samo da se sprečava bacanje hrane, već se i pomaže onima kojima je to potrebno. Tako vlasnik Jukia oko 1.000 evra prikupljenih od kazni za ostavljenu hranu u tanjiru nije stavio u džep već donirao dobrotvornim organizacijama.

Deli ovaj sadržaj:

Ćao! Ja sam Fitness instruktor. Prati me i čitaj kosrisne savete na sajtu TELO JE SVE! Volite svoje telo!

Post Comment