U eri dijeta, saveta i “superhrane”, nije lako znati šta je zaista zdravo. Mnogi ljudi se trude da jedu bolje, ali uprkos tome – nemaju energije, osećaju nadutost ili ne mršave.
Razlog su često male, ali uporne greške u ishrani koje sabotiraju napredak i zdravlje.
Evo najčešćih zamki koje treba da izbegavaš:
1. Preskakanje doručka
Mnogi preskaču doručak kako bi “uštedeli kalorije”. Međutim, to često dovodi do prejedanja kasnije u toku dana i usporava metabolizam. Dobar doručak stabilizuje šećer u krvi i daje energiju za produktivan dan.
2. Previše “zdravih” grickalica
Orašasti plodovi, proteinske pločice, suvo voće – sve ovo može biti korisno, ali u ograničenim količinama. Na primer, šaka badema ima oko 150 kalorija. Problem nastaje kada se “zdrave grickalice” jedu bez kontrole.
3. Zaboravljanje na skrivene šećere
Čak i hrana označena kao “fit”, “light” ili “organska” često sadrži velike količine skrivenog šećera – u jogurtima, sokovima, pahuljicama i čak salatnim prelivima. Uvek čitaj etiketu!
4. Previše mlečnih proizvoda
Iako su mlečni proizvodi bogati kalcijumom i proteinima, mnogima mogu izazvati nadutost, akne ili usporiti varenje – posebno ako su puni masti i konzumiraju se prečesto.
5. Nedostatak proteina
Bez dovoljne količine proteina, telo brže gubi mišićnu masu, a apetit ostaje neregulisan. Proteini produžavaju osećaj sitosti i podstiču sagorevanje masti.
Dobar izbor: jaja, piletina, riba, tofu, grčki jogurt, leblebije.
6. Zamenjivanje vode napicima
Gazirani napici, kafa, energetski i voćni sokovi ne mogu da zamene vodu. Čista voda hidrira telo, poboljšava koncentraciju i doprinosi zdravlju kože i bubrega.
7. Jednolična ishrana
Ukoliko stalno jedeš iste obroke, može doći do nutritivnog disbalansa. Telo treba raznovrsne izvore vitamina, minerala, vlakana i enzima. Ubaci nove namirnice svake nedelje – drugačije povrće, mahunarke, začine.

Zaključak:
Male greške u ishrani često se dešavaju iz neznanja, ne iz nemara. Prati kako se osećaš posle obroka, posmatraj sastav hrane koju jedeš i nauči da razmišljaš dugoročno – zdravlje ne dolazi iz savršenstva, već iz ravnoteže.
3 thoughts on “Najčešće greške u ishrani koje sabotiraju tvoje zdravlje”